Otázky a odpovědi

Nejčastější otázka kterou slýchám od přátel je: "A to jako vyrábíš z čeho?" Obrázek vydá za tisíc slov, takže "vpravo hleď..."! No a je to vyzrazeno :-) hlavní výrobní prvky mých nožů jsou ocel, dřevo a kůže. Snažím se nepoužívat plasty ani umělé materiály a když, tak ve velmi omezené míře, například v podobě nití, protože dneska už i ty voskované nitě jsou z polyesterových vláken.

Jaké typy nožů vyrábím?
Vyrábím převážně nože s pevnou konstrukcí (fulltang i na trn), takové které se používají pro bushcraft a pobyt v přírodě. Občas na přání udělám i nějaký ten kuchyňák a velmi zřídka si vyzkouším i nějaký ten zavírák, ale pouze jednoduché konstrukce se selskou pojistkou apod. Takové ty strojařské skvosty přenechávám jiným kolegům.
Jaké používám materiály na výrobu?
Co se týče ocelí, tak nejvíce používám korozivzdorné oceli N690 a Elmax. Uhlíkovou ocel K110, nebo-li D2 a stabilku K720. Z pružinových ocelí pak 14260, která je vhodná na parangy, sekáče, vrhací nože apod. Dřeva používám jak české tak i exotické.
Jak dlouhá je čekací doba na nůž?
Vzhledem k tomu, že nože vyrábím pouze ve svém volném čase a ne na full time, tak je čekací doba na nůž i několik měsíců. Občas musím počkat až se mi třeba nasbírá více čepelí, abych je mohl hromadně poslat do kalírny, někdy se sejde více zájemců o nůž. Tahle otázka je velmi individuální. Ale všem doporučuji sledovat moje stránky a čas od času se objevím v galerii nůž "bez majitele".
Co všechno jsem schopen vyrobit?
Nejlepší odpověď na tuto otázku je asi fotogalerie vyrobených nožů... nerezové nože, kované nože, kalení na hamon, opracování odřeva, práci s měkkými kovy, šiju si vlastní pouzdra z hovězí kůže. Zatím nevyrábím damaškové čepele, mám k dispozici kovadlinu i výheň, ale nemám buchar ani lis, takže tohle je zatím hudba budoucnosti, ale i tak nějaké pokusy už proběhly ;-)
Kde nože vyrábím?
Podstatnou část nožů vyrábím v dílně ve Velké Polomi, hlavně opracování kovů, hrubé tvarování rukojetí, apod. Drobné práce jako opracování záštit, leštění rukojetí, šití pouzder pak pokračuje v bytě v Ostravě Porubě.

Nebráním se šití pouzder na cizí nože, ani opravám cizích pouzder. Kopie cizích nožů však nedělám a ani opravy cizích nožů. Pokud tady nějaká otázka chybí a nebyla zodpovězena, tak mi ji prosím pošlete mailem, rád vám na ni odpovím...