Seriál výroba pouzdra

Nejprve musím vědět jestli budu vyrábět pouzdro, pro leváka nebo pro praváka, resp. na které straně se bude pouzdro nosit. Tvar nože obkreslím na papír a načrtnu si finální vzhled a velikost pouzdra. Jednotlivé díly přenesu na hovězí kůži a vyříznu.

Vyzkouším jak jednotlivé díly pasují.

Nejprve slepím boční hrany pouzdra. Pro zvětšení tloušťky pouzdra v místě záštity často vkládám kožený klínek, který je vidět na fotografii níže.

Boční hrany přilepím k zadní části pouzdra.

Než všechno dostatečně zaschne připravím si nit, kterou budu později šít. V tomto případě jsem vybral netypickou žlutou nit, která nebyla příliš navoskovaná, tak jsem ji trošku dovoskoval. Nit se pak lépe protahuje a vosk nit zakonzervuje, takže je pak odolnější vůči vodě, špíně, apod. 

Na přední straně pouzdra chci mít strom života. V místě, kde bude jsem připravil otvory, kde budu šít kožené kolečko pro vložení stromu. Ještě dírka pro sedlářský knoflík a pak jsem celý přední díl nabarvil.

Začal jsem první tři stehy a vložil strom života. 

Po přišití stromu jsem přišrouboval sedlářský knoflík pro zapínání, který jsem z druhé strany podlepil čtverečkem kůže, aby nepodrápal nůž při jeho zasouvání nebo vytahování.

Po nabarvení zadního dílu přijdou obě strany slepit k sobě.

Po slepení předního a zadního dílu opracuji boční hrany a až potom vyříznu drážku pro šev.

Naznačím dírky a přichystám poslední části kůže pro závěs pouzdra.

Opět vše nabarvím a můžu začít se šitím.

Dírky nevrtám, ale propichuji plochým šídlem. Kůže se pak lépe zatáhne a nit drží pevněji.

Hotová pochva pro nůž s názvem "Olivák".