Otázky a odpovědi

Kniknutím na otázku zobrazíte její odpověď. Pokud máte jiný dotaz, který není uveden, neváhejte mi napsat na e-mail, který naleznete v sekci kontakt, rád vám odpovím.

Můžu si nechat vyrobit nůž na objednávku?
Nože vyrábím pouze ve svém volném čase a pro velký zájem nedokážu uspokojit všechny potenciální zájemce, proto nože na objednávku v tuto chvíli nepřijímám.

Z předchozích zkušeností vím, že bych se pak potýkal s naslibovanými termíny a pevným zadáním a to nechci. Nerad dělám nože protože musím, s výroby potřebuju mít radost, jedině tak můžu vytvořit kvalitní výrobek. Většinou však mívám nějaký ten nůž navíc, podívejte se do galerie vyrobených nožů, kde je možné vyfiltrovat nože "Bez majitele", třeba tam najdete kousek, který se bude líbit.
Jaké typy nožů vyrábím?
Převážně vyrábím nože, které se používají pro bushcraft a pobyt v přírodě. Jedná se o nože s pevnou konstrukcí (fulltang), nebo se skrytým trnem. Občas na přání vyrobím kuchyňák, Tanto, parang a velmi zřídka udělám i nějaký ten zavírák jednoduché konstrukce, strojařské skvosty nechávám jiným mistrům ;-)
Jaké používám materiály pro výrobu nožů?
K výrobě nožů používám převážně nožířské oceli k tomu určené, ale někdy recykluji i materiály z vrakoviště. Často používám korozivzdorné oceli N690 a Elmax, uhlíkovou ocel K110 (D2), 19 191, stabilku 19312 (K720). Z pružinových ocelí pak Ak5, nebo 14 260, která se hodí na parangy, sekáče, vrhací nože apod. Na rukojeti používám české, ale i exotické dřeva, rohy, kosti, parohy a občas i moderní materiály.
Co všechno umím vyrobit?
Nejlepší odpověď na tuto otázku je asi fotogalerie vyrobených nožů... nerezové nože, kované nože, občas taky svářkové damašky a sendvičovou ocel. Zvládám práci s měkkými kovy, se dřevem, šiju si vlastní pouzdra z hovězí kůže. Nebráním se šití a opravám pouzder na nože, které jsem nevyrobil, ale kopie ani opravy cizích nožů nedělám.
Brousím nože?
Ano. Umím nůž nabrousit, případně i opravit. Nepleťme si ale ostření a broušení. Naostřit si nůž ve smyslu "přelízonut ho ocílkou" zvládne většina z nás v domácích podmínkách. Nabrousit nůž už tak jednoduché není, je potřeba dodržet určitý úhel fasety, znát jednotlivé typy výbrusů, vědět jak a na co se určité typy nožů používají a hlavně je třeba mít něco "odbroušeno".
Kde nože vyrábím?
Podstatnou část nožů vyrábím v dílně ve Velké Polomi, hlavně práci s kovem, tepelné zpracování, hrubé tvarování rukojetí, apod. Drobné práce jako opracování záštit, leštění rukojetí, šití pouzder potom pokračuje v bytě v Ostravě - Porubě.