Vrhání nožů

V tomto článku bych chtěl uvést pár informací pro ty z vás, kteří by si chtěli vyzkoušet vrhání nožů, ale nemají představu o tom kde vzít terč, jak by měl vypadat, jaké nože koupit do začátku, kam se poohlédnout po dalších informacích apod. Nechci se zaměřit na techniku vrhání a popisování toho, jak vrhat nože, takových článků je na internetu dost, nebo se dají najít videa třeba na YouTube.

Kdo někdy zkusil vrhat nože více než jednou ví, že jde o sport. Těch kilometrů, co u toho člověk nachodí a kolikrát musí ohnout záda, to nemůže být bráno jinak než jako sport ;-) ...ale teď vážně: vrhat nože můžete jako zálibu pro své potěšení, nebo se můžete pokusit v této disciplíně i soutěžit. Mezi největší soutěžní závody, které se pořádají v naší republice jsou "Velká cena Indiana Jonese" v Janovicích u Rýmařova. Závodí se taky v Kravařích u Opavy, v Plzni atd. Mezi zvučná jména našich nejlepších vrhačů patří Josef "Pepé" Smékal, František "Fery" Olbort, Adam Čeladín, aj. Ze slavných osobností se vrhání nožů věnuje třeba zpěvák a muzikant Vilém Čok.

Terč pro vrhání nožů

Kde vzít terč a jak by měl vypadat? Profesionální terče, které se používají na soutěžích jsou koláče uřezané z kmene stromu. Tyto terče by měly být z čerstvě poraženého stromu a dřevo by mělo být ještě mokré. Takový terč vydrží větší počet zásahů a má delší životnost, než je úplně zničen. Ne vždy je čerstvě poražený kmen k dispozici, pokud tedy byl strom poražen před delším časem terče se před soutěží namáčejí několik dní ve vodě, aby nasákly a byly dostatečně mokré.

Házet se dá prakticky do všeho, ale důležitou zásadou, kterou se všichni slušní vrhači řídí je, že "nikdy nehází do živého stromu". Když chci házet například v lese do stromu, vždycky najdu mrtvý strom, nějakou sušku, starý z části shnilý kmen apod. V domácích podmínkách si můžete vyrobit terč například z trámků které vám zbyly při stavbě pergoly, rekonstrukci bytu apod. Já jsem podobný terč taky vyráběl:

Vrhací nože

Text se připravuje...