Vrhání nožů

V tomto článku bych chtěl uvést pár informací pro ty z vás, kteří by si chtěli vyzkoušet vrhání nožů, ale nemají představu o tom kde vzít terč, jak by měl vypadat, jaké nože koupit do začátku, kam se poohlédnout po dalších informacích apod. Nechci se zaměřit na techniku vrhání a popisování toho, jak vrhat nože, takových článků je na internetu dost, nebo se dají najít videa třeba na YouTube.

Kdo někdy zkusil vrhat nože více než jednou ví, že jde o sport. Těch kilometrů, co u toho člověk nachodí a kolikrát musí ohnout záda, to nemůže být bráno jinak než jako sport ;-) ...ale teď vážně: vrhat nože můžete jako zálibu pro své potěšení, nebo se můžete pokusit v této disciplíně i soutěžit. Mezi největší soutěžní závody, které se pořádají v naší republice jsou "Velká cena Indiana Jonese" v Janovicích u Rýmařova, závodí se taky v Kravařích u Opavy, v Plzni, atd. Mezi zvučná jména našich nejlepších vrhačů patří Josef "Pepé" Smékal, František "Fery" Olbort, Adam Čeladín, aj. Ze slavných osobností se vrhání nožů věnuje třeba zpěvák a muzikant Vilém Čok.

Terč pro vrhání nožů

Kde vzít terč a jak by měl vypadat? Profesionální terče, které se používají na soutěžích jsou koláče uřezané z kmene stromu. Tyto terče by měly být z čerstvě poraženého stromu a dřevo by mělo být ještě mokré. Takový terč vydrží větší počet zásahů a má delší životnost, než je úplně zničen. Ne vždy je čerstvě poražený kmen k dispozici, pokud tedy byl strom poražen před delším časem terče se před soutěží namáčejí několik dní ve vodě, aby nasákly a byly dostatečně mokré.

Házet se dá prakticky do všeho, ale důležitou zásadou, kterou se všichni slušní vrhači řídí je, že "nikdy nehází do živého stromu". Když chci házet například v lese do stromu, vždycky najdu mrtvý strom, nějakou sušku, starý z části shnilý kmen apod. V domácích podmínkách si můžete vyrobit terč například z trámků, které vám zbyly při stavbě pergoly, rekonstrukci bytu apod. Já jsem podobný terč taky vyráběl:

Vrhací nože

Nikde není specifikováno co je "vhodný" nůž na vrhání, každý vrhač preferuje něco jiného podle svých aktuálních zkušeností a sympatyjí. Viděl jsem a znám lidi kteří umí hodit vším co jim přijde pod ruku, od vrhacího nože, přes, tanto, kuchyňáky, kapesní zavírací Spyderko, hřebíky, až po zvon kterým se čistí odpady, nebo třeba deštník.

Následující řádky budou můj názor vycházející z mých zkušeností s vrháním, proto to prosím neberte jako nějaké dogma. Pomyslně bych rozdělil vrhací nože na tři skupiny:

1) nože které bych na vrhání nedoporučil

Nože levné kolem 0 - 500,-Kč za 1 kus, pro člověka neznalého můžou vypadat profesionálně a mnohdy velmi drsňácky jako by je zrovna odložil nějaký ninja. Ale tyto nože jsou většinou příliš lehké (pod 150g/ks), jsou vyrobeny z nevhodné oceli a častokrát pocházejí z Aliexpressu.

2) nože které jsou vyzkoušené a dá se s nimi kvalitně házet

Tyto nože už jsou o něco dražší, většinou kolem 600 - 1200,-Kč za 1ks. Výhodou těchto nožů je, že jsou běžně dostupné na eshopech, tzn. stačí objednat a do 3 dnů je máte doma. Do této skupiny bych zařadil např. Kizlyar Supreme (Vyatich, Osetr, Lepestok, Impulse, Leader, Strij), Cold steel (True Flight Thrower, SRK), Bajonet AČR CZ VZ58, Glock FM-78, aj.

3) nože které vyrobí zkušený vrhač, který se vrhání věnuje několik let

Tyto nože by měly být všechny stejně vyvážené, vyrobené z vhodného materiálu (např. z pružinové oceli 14 260), měly by být správně zakalené a budou těžké, tzn. budou mít více než 200g / 1ks. Kdyby někdo měl zájem o podobné nože, tak můžete kontaktovat například pana Františka, na Facebooku známého jako Fany Kudlanka a třeba se s ním domluvíte, že vám podobné nože vyrobí. Na jeho tvorbu se můžete podívat ZDE.

Někdo tvrdí, že by vrhací nože měly být tupé, bez ostří, někdo že by ostří měly mít. Myslím, že toto je spíš o osobních preferencích, někdo bude dbát na bezpečnost aby se např. při hodu a držení za čepel neříznul, jiný bude chtít ostrý nůž, protože se třeba lépe zapichuje ;-)


Co je ale důležitější při nácviku vrhání je počet nožů. Minimální počet by měl být 3 kusy. Je to z důvodu správného nácviku techniky, představte si, že budete hledat správnou vzdálenost, pohyb ruky a správnou sílu, kdy se vám nůž správně zapichuje. Ve chvíli kdy se vám to povede a budete mít pouze jeden nůž, budete pro něj muset zajít k terči abyste mohli znovu házet, to vás vytrhne ze soustředění a můžete hledat pozici znovu. Proto je lepší mít nožů více a doporučuje se min. 3ks.

A kam se poohlédnout dále?

Skupiny na Facebooku:

Blade Throwers CZ/SK
Vrhání nožů seker a výroba vrhacích nožů

Videa na Youtube.com:

Pepé Smékal pro začátečníky
Pepé Smékal pro pokročilé